Erken Menopoz Riskini Artıran Nedenler | Menopoz Belirtileri

Menopoz, yumurtalıkların yumurta üretmeyi bıraktığı ve üreme döngüsünü kontrol eden hormonun daha az östrojen üretmesi durumudur.

Erken menopoza bağlı  bazı sağlık sorunları, osteoporoz, obezite, depresyon, demans ve hatta erken ölümdür .

Bir kadının erken menopoza girmesinin birkaç nedeni vardır.

Sebepleri öğrenerek erken menopoz riskini azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Sigara

Kadın ister aktif ister pasif içici olsun, sigara içmek erken menopozun başlıca nedenlerinden biridir. Tütün toksinlerinin üreme sistemi ve hormon seviyeleri üzerindeki etkisi nedeniyle erken menopozun yanı sıra doğurganlık sorunları ile doğrudan bağlantılıdır.

 

2015 yılında Tütün Kontrolünde yayınlanan bir çalışmada, aktif sigara içilmesi ve sigara dumanına maruz kalmanın, 50 yaşından önce ortaya çıkan infertilite ve doğal menopoz riskinin artması ile ilişkili olduğu bildirilmektedir .

Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha erken menopoza ulaştıaklarını ve erken menopoz yaşama risklerinin daha yüksek olduğunu doğrulamıştır .

Sigara ve erken menopoz arasındaki bağlantıya bakarak, mümkün olan en kısa zamanda sigarayı bırakmak tavsiye edilir. Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için uzmanlardan, aile üyelerinden ve arkadaşlardan destek alın.

Alkolizm

Bir kişi alkole bağımlı olduğunda, genellikle vitaminlerini, liflerini ve sağlıklı proteinlerini almaz. Bu beslenme eksiklikleri bir kadının üreme hormonlarını etkileyebilir ve karaciğer hastalığı, pankreas hastalığı ve malnütrisyon gibi diğer bozuklukları tetikleyebilir.

2017 yılında yapılan bir çalışmada, Koreli kadınlarda alkol tüketiminin menopoza daha genç yaştagirdiği görülmüştür .

Erken menopoz riskini azaltmak için, tamamen içmeyi bırakmak için adımlar atın .

Çok Fazla Stres

Kronik strese sahip olan veya stresle baş etmede zorlanan kadınlar daha erken menopoza girebilir.

Her ne kadar stresin sadece yumurtalıklarınızın düzgün çalışmayı durdurmadığı doğru olsa da, stresin fiziksel etkileri dönemlerinizi etkileyebilir ve psikolojik stres normal adet döngülerinizi bozabilir.

Stres obezite, diyabet ve uyku sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlar vücutta, yumurtalıklar ve hormonal değişiklikler dahil olmak üzere, bedensel değişikliklere ve bu da menopozun erken başlangıcına yol açabilir.

Öte yandan, birçok kadın için, erken menopoz daha fazla stres, üzüntü, korku ve endişeye neden olabilir.

Yumurtalık Çıkarma Ameliyatı

Eğer yumurtalıklarınız cerrahi olarak çıkarılırsa, otomatik olarak erken menopoza girersiniz.

Ciddi endometriozis, potansiyel olarak kanserli bir kist veya pelvik inflamatuar hastalık gibi problemlerden dolayı yumurtalıklarınızı çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Yumurtalıklar olmadan, üreme hormonları, yumurtalıkların üreme hormonlarının salınmasından sorumlu olduğu için devam edemez.

Otoimmün Hastalıklar

Erken menopoz için başka bir neden, otoimmün hastalıklardır.

Bir otoimmün hastalıkta, bağışıklık sistemi vücudunuzun bölümlerine saldırır.

Tiroid hastalığı ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar genellikle erken menopoza bağlıdır.

Epilepsi

Epilepsi, beyinden kaynaklanan bir nöbet bozukluğudur ve erken menopoza neden olabilir.

Nöbetler sırasında kadın hormonları, östrojen ve progesteron da etkilenir. Beyin üreme hormonlarını düzenler ve nöbetlerle bozulduğunda, düzensiz ovülasyon ve erken menopoz gibi sorunlar yaygındır.

Aslında, epilepsiden muzdarip kadınlar, dönemlerinden önce veya menopoza geçiş sırasında daha fazla nöbet geçirdiklerini görebilirler.

Kemoterapi

Kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi veya radyasyon tedavisi gördüyseniz, erken menopoz yaşayabileceğiniz olasılığı yüksektir.

Kemoterapi ve radyasyon yumurtalıklarınıza zarar verebilir veya erken menopoza neden olabilen östrojen üretimini durdurabilir.

Kemoterapi sonrası hastalarda, sitotoksik tedavinin yumurtalık rezervlerine verdiği hasar nedeniyle hastalar erken menopoz riski daha yüksektir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir